Tunel foliowy

Skuteczna osłona przed chłodem

Tunel foliowy

W niedostatecznie nagrzanej ziemi nasiona roślin deugo nie chcą kiełkować, a przymrozki powodują uszkodzenie sadzonek i siewek. Jeśli więc zależy nam na szybkich zbiorach, trzeba warzywom i kwiatom zapewnić skuteczną osłonę przed chłodem i urządzić dla nich małe cieplarnie. Są na to proste sposoby.

Tunele, inspekty czy osłony z folii bądź specjalnej agrowłókniny chronią warzywa i kwiaty przed chłodem, przyspieszają ich wzrost, rozwój pąków i owocowanie. Pamiętajmy jednak, że w ciągu dnia, przy słonecznej pogodzie, ich wnętrza nadmiernie się nagrzewają. Małe tunele oraz kołpaczki trzeba więc zdjąć lub podłożyć pod ich ścianki kawałki drewna, dzięki czemu do środka napłynie trochę powietrza. Większe osłony powinny mieć system wietrzenia, na przykład podnoszone ścianki.

Tunel foliowy

Niekiedy nazywa się go też namiotem. Jest tańszy niż szklarnia, a dzięki prostej konstrukcji można go łatwo przenieść, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących tunele ogrodnicze (gotowe i na zamówienie). Dostaniemy je też w marketach budowlanych lub ogrodniczych. Niezależnie jednak gdzie je kupimy, otrzymujemy zestaw zawierający wszystkie niezbędne części (rury i złączki, folię, szpilki montażowe), wraz z instrukcją montażu.

Konstrukcja tuneli

Tunele mogą kształtem przypominać szklarnię - mają wówczas dwuspadowy dach, ale częściej spotkamy namioty o półokrągłym przekroju. Wygodne wejście do tunelu zapewniają drzwi (zapinane czasami ma grube plastikowe rzepy), a jego wietrzenie - dodatkowo zamontowane okna. Niekiedy firmy oferują też metalowe półki wewnętrzne, które można wykorzystać jako miejsce na sadzonki lub do wykonywania drobnych prac.

Do wyboru mamy dwa rodzaje konstrukcji. Pierwsze - to stelaże wykonane z giętej blachy ocynkowanej o grubości do 1 mm lub rur ocynkowanych galwanicznie o średnicy 25 mm. Drugi najczęściej stosowany materiał to rury z białego tworzywa sztucznego o średnicy 32 mm. Oba materiały nie wymagają żadnej konserwacji, gdyż są odporne na korozję oraz wysoką i niską temperaturę.

Rozstaw pałąków - na przykład co 1,2 m - sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo stabilna i umożliwia dokładne naprężenie folii (ułatwia to również sznurek wgrzany w główną płachtę). Wszystko to znacznie przedłuża żywotność folii.

Folie na tunele

Do zabudowy namiotów używane są folie ogrodnicze o właściwościach termoizolacyjnych - efektywnie zatrzymują zgromadzone w dzień ciepło. Te przewidziane na dwa sezony (czyli rok) mają odcień niebieski, zaś na cztery sezony (dwa lata) - zielony. Są również folie bardziej specjalistyczne, na przykład z filtrem UV oraz z wewnętrzną powłoką anti-fog (zapobiega ona osadzaniu się wody na ściankach, dzięki czemu skroplona para w postaci mikrokropel spada na ziemię i nie ogranicza dostępu promieniowania słonecznego). Z kolei folie mleczne chronią uprawy przed mocnym słońcem. Ich zastosowanie nie wymaga wieszania dodatkowych zasłon z gazy czy opryskiwania tunelu wapnem, co nie wygląda estetycznie. Bardzo mocne i trwałe są folie zbrojone żyłką poliestrową. Takie przykrycie, nawet uszkodzone, nie drze się i powinno wytrzymać nawet kilkanaście sezonów 10-14 sezonów.

Lokalizacja

Miejsce ustawienia tunelu w ogrodzie zależy przed wszystkim od tego, co będziemy w nim uprawiać. Jeśli to możliwe, warto wybrać taki fragment działki, który jest osłonięty od silnych podmuchów wiatru. Zawsze też należy chronić rośliny przed przegrzaniem, co pewien czas wentylując tunel.

Tags: tunel folia przymrozek